Emeklilik Takip Hizmeti

Emeklilik Başvurusu Nereden Yapılır? Hangi Evraklar Gereklidir?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), emeklilik hesabı yapanlar, emekliliği için gün sayanlar için bir uyarıda bulundu. Bu uyarıda emeklilik borçlanması ile ilgili verilerin güncellenmesi ve Kesenek Bilgi Sistemi’ne bu güncellenmelerin işlenmesi istendi. Bunun sebebi ise güncel bilgiler sayesinde emeklilik başvuruları bir gün içinde tamamlanabilmesi…

Başvuru için öncelikle emekli olabilmeniz için gerekli evraklar bilmeni gerekmektedir. İlk olarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) yaş ve prim durumunuzu bildirmeniz gerekiyor. Bu bilgilendirmenin ardından emekliliğe hak kazanıp kazanmadığınız tespit edilecek ve olumlu sonuçlanırsa ‘emekli olur’ yazısı alacaksınız. ‘Emekliliğe hak kazandığınız tespit edildi’ yazan b kağıtta yine alt kısımda not olarak evrakı çalıştığınız kurumun İnsan Kaynakları Departmanına teslim etmeniz gerektiği yazar. Bu evrakın tesliminden sonra iş yerinizden alacağınız çıkış belgesi ile tekrar SGK’ya müracaat etmeniz gerekmektedir.

Müracaatın ardından işten çıkış belgesi ile Tahsis Talep ve Beyan Taahhüt Belgesi doldurmanız gerekiyor. Ardından SGK tarafından ‘Yaşlılık Tahsis No’su bulunan bir kart almalısınız. Bun kartın amacı emeklilik başvurunuzu takip edebilmektir. Bu işlem sonrasında yapılacak tek şey beklemek. Başvurunuz değerlendiriliyor ve en kısa süre içinde sonuçlanarak bilgilendiriliyorsunuz.

Emekli Olabilmek İçin Yaşı Bekliyorsanız

Prim günlerinizi doldurduysanız, çalışmıyorsanız yani emekli olabilmek için sadece yaş şartının gerçekleşmesini bekliyorsanız, diğer vatandaşlarla aynı işlemleri yapmalısınız. Önce SGK’dan emekli olur yazısı alacaksınız. Daha sonra Tahsis Talep formunu eksiksiz olarak dolduracaksınız. En son Yaşlılık Tahsis numaranızın yazılı olduğu kartı alacaksınız. Yine SGK tarafından başvurunuz incelenecek ve bilgi verilecektir.

Emeklilik sürecinizin tamamlanması için yapılması gereken işlemlerden biri de askerlik ya da doğum borçlanmasıdır. İlgili kurumlardan SGK’ya durumunuzu onaylayan bir yazı gelmesi gerekir. Bu onaylamalar olmadan başvuru işlemleri tamamlanamaz.

Emeklilik İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Emeklilik işlemleri süreci; hizmetlerinizin geçtiği sigorta kollarına ve çeşidine göre farklılık gösterir. Birden fazla sigorta kolunda (4A,4B,4C) hizmetiniz varsa bu hizmet birleştirme işlemi yapılacak ve bu işlem genelde uzun sürdüğünden aylık bağlanma süresi uzayacaktır. İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerde yoğunluktan dolayı emekli maaşı bağlanması işlemi biraz uzun sürebilmektedir. Genel olarak emeklilik tahsis işlemleri 1 ile 3 ay arası sonuçlandırılmaktadır.

EMEKLİLİK İŞLEMLERİNİZ İÇİN YETERİ KADAR ZAMNINIZ MI YOK YA DA EVRAK İŞLERİNDEN ANLAMIYOR MUSUNUZ? O ZAMAN HEMEN DANIŞMANLIK FİRMAMIZI ARAYIN EN KISA SÜREDE SİZLERE YARDIMCI OLALIM.